background image
cz | en

THAJSKO

Naším prvním počinem v projektu Gaiatree prima podpora bylo vydání lunárního diáře na rok 2010. Diář vznikl jako drobná podpora několika rodinám horského kmene Hmong, žijících na severu Thajska, a také jako projev díku za nezištnou pomoc poskytnutou v situaci, ve které se může ocitnout každý z nás. Okradení o veškeré finanční prostředky není zrovna příjemné, obzvláště ne na začátku delší cesty kdesi v neznámu. Tato nepříjemnost rozvinula zcela nezamýšlený příběh a prohloubila můj vztah k Thajsku.

Děkuji za nezištné a vřelé přijetí mým přátelům Arunee, Pang, Mr. Jo a dalším příslušníkům rodiny z Giant House v Chiang Mai, díky kterým jsem poznala něco málo z podpokličky běžného thajského života. Pang je autorkou barevných lněných přebalů, které zdobí výšivky horského kmene Hmong. Tyto jedinečné výšivky jsou v podstatě recyklované lemy starých šatů. Pang je jejich nadšenou sběratelkou a používá je na obaly svých knížek. Je to jeden ze způsobů, jak se mezi nás může dostat alespoň kousek jednoho výjimečného kulturního dědictví.

Lunární diář pro rok 2010 s výšivkami žen horského kmene Hmong Pang, autorka přebalů diářů Ženy horského kmene Hmong pomáhají rodinám přivydělat na základní živobytí tvorbou jedinečných výšivek